Start-Up City Poznań

Start-Up City Poznań
Projekt
Start-Up City Poznań
Funkcja
Mieszkalne Biurowe Handlowe Urbanistyczne Użyteczności publicznej Konkursy Wybrane
Lokalizacja
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956r.
Inwestor
ECO-Classic Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa
93.900 m2
Kubatura
640.000 m3
Status
koncepcja konkursowa
Główny projektant
Zespół projektowy
Hubert Cebulski
Piotr Kobus
Projekt
Lab 3 Architekci Sp. z o.o.
Opracowanie projektu
2023-2024
Realizacja
-
Start-Up City Poznań

Projekt koncentruje się na realizacji idei miasta 15-minutowego, gdzie codzienne potrzeby są zaspokajane w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszkania, oraz miasta szczęśliwego, kładącego nacisk na tworzenie relacji i więzi międzyludzkich. Celem było stworzenie zrównoważonej przestrzeni miejskiej, która łączy funkcjonalność z estetyką oraz troską o dobrostan społeczny. Osiedle obejmuje budynki mieszkalne, biurowe, sklepy oraz usługi publiczne, takie jak przedszkole, żłobek i biblioteka. Kluczowe są także centrum gastronomiczno-rozrywkowe (food-hall) oraz budynek kultury z inkubatorem przedsiębiorczości. Funkcje te tworzą spójną przestrzeń, gdzie mieszkańcy mogą realizować swoje codzienne potrzeby w obrębie osiedla.

Założenie podzielono na dwanaście faz realizacyjnych, z czego dziewięć to etapy mieszkalne, a trzy obejmują food-hall, budynek biurowy i budynek kultury z inkubatorem przedsiębiorczości. Zabudowa ma charakter kaskadowy, najwyższa przy skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r., stopniowo obniżająca się w kierunku południowo-wschodnim. Dominująca funkcja mieszkalna wielorodzinna została uzupełniona o bogaty program usług towarzyszących. Północny fragment terenu, wzdłuż ulicy Hetmańskiej, przeznaczono na budynek biurowy, który pełni także rolę bariery akustycznej dla części mieszkalnej osiedla. W centralnej części umiejscowiono park kieszonkowy – serce osiedla, z kluczowymi obiektami użyteczności publicznej: food-hall z centrum rozrywki oraz budynek kultury z inkubatorem przedsiębiorczości. Główny plac miejski znajduje się przy zbiegu przedłużenia ulicy Łanowej, projektowanej alei B. Hermanna i ulicy 28 Czerwca 1956 r. i jest otoczony budynkami mieszkalnymi z największą powierzchnią handlowo-usługową w parterze.

Przy głównym wjeździe na teren osiedla zaplanowano niewielki węzeł komunikacyjny z miejscami postojowymi dla taksówek, usług car-sharingu, ładowania pojazdów elektrycznych, wypożyczalni rowerów miejskich i postoju hulajnóg. Dostęp do osiedla środkami komunikacji publicznej odbywa się głównie dojściami od strony ulicy 28 Czerwca 1956 r., z głównym wejściem zlokalizowanym przy placu miejskim, na wysokości zabytkowej willi Brunona Hermanna. Projekt zakłada eliminację ruchu samochodów osobowych na rzecz ruchu pieszego, rowerowego i e-mobilności. Przestrzenie między obiektami kubaturowymi zaplanowano zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, usuwając bariery architektoniczne, co zapewnia bezpieczeństwo i swobodne poruszanie się wszystkich grup społecznych. Głównym założeniem projektowym było wprowadzenie różnorodności przy zachowaniu spójnej estetyki osiedla i typologii adekwatnej do funkcji poszczególnych obiektów. Pierzeje wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych podzielono na segmenty o zróżnicowanej wysokości, wzorując się na tradycyjnym układzie kamienic w zabudowie śródmiejskiej.

W związku z poprzemysłowym charakterem obszaru inwestycji i terenów sąsiednich, priorytetem było wprowadzenie dużej ilości zieleni, ochrona istniejących, nielicznych drzew i realizacja nowych nasadzeń. Park kieszonkowy, będący sercem osiedla, obejmuje skupiska drzew, stawy retencyjne oraz różnorodną roślinność ozdobną i użytkową. Zieleń zaplanowano także wzdłuż wszystkich ciągów komunikacyjnych. Zachowano istniejące cenne drzewa, a na dachach, gdzie nie umieszczono urządzeń technicznych i paneli fotowoltaicznych, zaprojektowano zieleń ekstensywną. Na ścianach i elementach konstrukcyjnych rozmieszczono rośliny pnące, a mieszkańcy będą mogli korzystać z ogrodu społecznego i szklarni w parku centralnym oraz na ogólnodostępnych dachach użytkowych.

Zabudowa mieszkalna wielorodzinna została zróżnicowana pod względem typologii, wysokości, intensywności zabudowy i struktury mieszkań, dostosowanej do lokalizacji w obrębie osiedla oraz przewidywanej grupy użytkowników. Etapy od strony ulicy 28 Czerwca 1956 r. zaprojektowano jako budynki średniowysokie oraz wysokie, z przewagą mieszkań o niewielkich metrażach, przeznaczonych głównie dla ludzi młodych, singli i par. Na ostatnich piętrach przewidziano większe mieszkania jedno- i dwupoziomowe z antresolami i przestronnymi tarasami. W dominancie wysokościowej zaprojektowano apartamenty typu penthouse. Część zabudowy umożliwia realizację mieszkań typu ready-for-rent. W centralnej części osiedla, w budynkach z bezpośrednim dostępem do parku, zaplanowano średniowysoką zabudowę mieszkalną o charakterze apartamentowym, podwyższonym standardzie i większej średniej powierzchni użytkowej lokali, przeznaczoną dla wszystkich grup społecznych ceniących komfort i bliskość terenów zielonych. Dachy budynków wykorzystano na ogrody i tarasy prywatne oraz ogólnodostępne. Część mieszkań w parterze budynków zaplanowano jako dwupoziomowe, z ogrodami przydomowymi przylegającymi do parku, łącząc komfort mieszkania w budynku apartamentowym z prywatnością i przestrzenią domu jednorodzinnego. Etapy zlokalizowane po wschodniej stronie terenu inwestycji zaplanowano jako najniższe i najbardziej kameralne, bez konieczności lokalizacji usług w parterach, każdy z prywatnym dziedzińcem i zróżnicowaną strukturą mieszkań. Budynki przeznaczono dla użytkowników ceniących prywatność i ciszę, takich jak seniorzy, rodziny z dziećmi, osoby pracujące w domu. Budynek mieszkalny z częścią wysoką od strony zachodniej, z uwagi na bliskość ulicy Hetmańskiej, przeznaczono na mieszkania na wynajem. Alternatywnie, z uwagi na dogodną lokalizację, powierzchnię budynku przeznaczono pod realizację niewielkiego hotelu lub akademika.

Główną ideą formy architektonicznej jest zapewnienie różnorodności typów zabudowy oraz harmonijne wpisanie nowych budynków w istniejące otoczenie. Formę budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz biurowych zaplanowano jako współczesną, o zróżnicowanych wysokościach oraz podziałach i rytmach fasad zgodnie z układem funkcjonalnym poszczególnych budynków. Zastosowano rozwiązania kaskadowe, cofnięcia i wysunięcia w celu wprowadzenia przestrzeni półprywatnej, półpublicznej oraz prywatnej. Priorytetem była jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych: cegła, materiały ceramiczne, drewno, kamień naturalny, tynk, szkło oraz kolorystyka ograniczona do barw neutralnych z akcentami ceglanej barwy, butelkowej zieleni i drewnianych elementów.

Projekt osiedla wspiera zasady zrównoważonego rozwoju i smart city poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii oraz ekologicznych rozwiązań. Na dachach budynków zainstalowano panele fotowoltaiczne, a w budynkach usługowych i biurowych zaprojektowano instalacje odzysku wody szarej. Całość inwestycji promuje współdzielenie, recykling i rewitalizację, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego i poprawy jakości życia mieszkańców. Projekt łączy funkcjonalność, estetykę i zrównoważony rozwój, zapewniając wysoki standard życia i sprzyjając budowaniu inkuzywnej, zintegrowanej społeczności.

więcej / mniej

Lokalizacja projektu